2016-02-19 09:42:54

Sibinjske žrtve 19.veljača

Sibinjske žrtve je događaj u Sibinju koji se dogodio 19. veljače 1935. , kada su mučki ubijeni hrvatski seljaci od strane protuhrvatski raspoloženog režima Kraljevine Jugoslavije.
U utorak,19. veljače  ponovo je u Starom Slatiniku i Oriovcu, a sada i u Andrijevcima i Sibinju, došlo do uhićenja, batinanja i zatvaranja u podrumski zatvor žandarmerijske postaje u Slavonskom Brodu. U zlostavljanju uhićenika isticao se žandar Vasilije Vukotić, zvan Crnogorac.

Poginuli su:

Petar Topalović,  otac troje djece
Antun Ercegović, neoženjen
Đuka Štimac, otac jednog djeteta
Ivan Katalinić, otac jednog djeteta
Stjepan Gunčević, otac petero djece
Antun Perković , neoženjen
Mato Pejić ,otac troje djece
Ivan Janković ,otac četvero djece

Sudjelovali su: Stjepan Luić-Šarić,Petar Luić-Šarić,Vladimir Cvijanović ,Filip Juretić,Nikola Grubić,Đuka Štimac.

 

U nedjelju,17.veljače 1935.  , održana je u Sibinju po odobrenju vlasti proslava Papinog dana (proslave godišnjice izbora pape). U tome su sudjelovali brojni sibinjski župljani, kao i pridošli gosti iz Brodskog Varoša, Podvinja i Podcrkavlja. Za vrijeme posjeta, vlč. Praskić je u Oriovcu  svojim pratiocima i tamošnjim ljudima održao kraći govor pozivajući ih da na skorašnjim izborima raspisanim za 5.svibnja glasuju za dr.Mačeka. Kasno uvečer, vraćajući se uz pjevanje rodoljubnih pjesama i poklike u pravcu  Sl.Broda, na kolonu je u Sibinju pokraj općinske zgrade ispalio dva revolverska hica općinski činovnik Marko Matošević, rođeni Sibinjac, odan jugoslavenskom režimu. Ustao je i viknuo „Dolje Maček!“ i verbalno se sukobio s kolonom. Poiskakavši iz svojih kola, seljaci su se dali u potragu za izazivačem, no nisu ga uhvatili jer je on u međuvremenu pobjegao.  Središnje mjesto tih zbivanja postalo je selo Sibinj, a i Andrijevci. Odatle su u odvoračka sela krenuli kuriri da pozovu stanovništvo na pohod u Brod, da bi se tražilo oslobađanje zatvorenika.  Grupa seljaka iz Sibinja i Andrijevaca te St. Slatnika krenula je na desetak kola u Brod

 

Dana 19.2.2016. obilježava se 81. Godišnjica Sibinjskih žrtvi. 18.2. 2016. Održan je memorijalan polumaraton "Putevima Sibinjskih žrtava".

19.2.2016. održava se Obljetnica Sibinjskih žrtava i dan Općine Sibinj.

Dijana Grgić, Marija Đaković (8.D)

Fotogalerija ostalih fotografija.....

 

Obilježavanje Sibinjskih žrtava – PŠ Slobodnica

I PŠ Slobodnica obilježila je Dan općine i sjećanje na nedužno stradale Sibinjske žrtve. Paljenjem svijeće ispred spomenika svim braniteljima u Domovinskom ratu, prisjetili smo se svih nedužno stradalih ljudi i pomolili se za njihove duše.

Pokoj vječni daruj im Gospodine!

Novinari PŠ Slobodnice


Osnovna škola "Ivan Mažuranić" Sibinj